Zasłyszane rady na udane święta czyli sałatka warzywna po polsku – WPIS GOŚCINNY JANA

PinExt Zasłyszane rady na udane święta czyli sałatka warzywna po polsku  WPIS GOŚCINNY JANA

Co prawda nie zgadzam się z pierwszym zdaniem mojego Jana, ale jestem tolerancyjna i nie będę wprowadzała cenzury – każdy ma prawo do swojego postrzegania świata – heheheh – mój maż także. Dodam tylko tytułem wstępu, że jak zwykle to bywa – lepiej nie uogólniać… – bo ja z kolei znam mężczyzn i z opowiadań koleżanek i z kontaktów bezpośrednich, którzy na swój sposób święta „przeżywają” bardziej niż kobiety. No ale poczytajcie, poczytajcie, co też Jan mój chce Wam dzisiaj powiedzieć. Poza „zaszufladkowaniem” kobiet do jednej kategorii przedświątecznych „przeżywaczek”, pozostałe rady Jana brzmią całkiem sensownie.

imbirowe ciasteczka domowej roboty Zasłyszane rady na udane święta czyli sałatka warzywna po polsku  WPIS GOŚCINNY JANA

Imbirowe pierniczki domowej roboty, źródło zdjęcia: http://pinterest.com/pin/43347215135323221/

Drogie Panie! Większość z Was bardziej przeżywa święta niż mężczyźni. I to nie wcale w filozoficznym tego słowa rozumieniu, ale w takim bardziej prozaicznym prezentowo-stołowo-potrawowym.

Ja też od lat toczę z Matyldą potyczki na temat przygotowań do Bożego Narodzenia lub Wielkanocy. Tłumaczę, że Gwiazdka to nie suto zastawiony stół i prezenty, ale atmosfera, spokój, przebywanie ze sobą, wolny czas poświęcony rodzinie i przyjaciołom. Niby to rozumie, ale i tak zwykle przygotowania kończą się bolącymi nogami od bieganiny po sklepach i zmęczeniem przez wielogodzinne przygotowania w kuchni. A przecież dla bliskich nie jest ważne czy na stole znajdzie się zwykła sałatka jarzynowa czy wymyślny tajski mix z avocado i orzechami (o ile coś takiego istnieje).

Ostatnio koleżanka przyniosła do pracy uzyskany od zaprzyjaźnionego psychologa zestaw rad, co zrobić, żeby święta były udane. Podsłuchałem kilka z nich i chciałbym się z Wami nimi podzielić.

1. Realnie podejdź do swoich oczekiwań wobec świątecznych rytuałów. Zachowaj rozsądek i nie oczekuj cudów.

2. Zwróć uwagę, że nie liczy się to, co święta robią z nami, ale to, co my zrobimy ze świętami. Spożytkuj więc ten czas dla wzmocnienia więzi rodzinnych.

3. Zaplanuj przedświąteczne zakupy. Jeśli jest to możliwe, to przygotuj wcześniej listę prezentów. Przyjrzyj się jej krytycznie, gdyż prezent powinien być dostosowany do potrzeb i charakteru obdarowywanej osoby. Rozsądnie wydawaj pieniądze. Drobna niespodzianka da o wiele więcej radości, niż drogi prezent nie dostosowany do zainteresowań bliskiej osoby.

4. Rozplanuj świąteczne porządki i rozdziel obowiązki na wszystkich członków rodziny. Bądź asertywna i nie bierz za siebie całej odpowiedzialności. Mów „nie”, wtedy kiedy „tak” nie jest realne i z umiarem dziel swój czas.

5. Zrób listę potraw bożonarodzeniowych i trzymaj się tradycji, gdyż nowa potrawa może się nam nie udać, więc niepotrzebnie zmarnujemy swój czas. Jeżeli partner lub dzieci potrafią z Tobą współpracować i są do tego chętni, to wspólnie je przygotujcie, bo nic nie da tyle radości i nie wprowadzi w świąteczny nastrój, jak wspólne pieczenie ciasta czy smażenie karpia.

PS od Matyldy – a jaaaa się nie zgadzam – na każde święta musi być u mnie chociaż jeden eksperyment. W tym roku zaplanowałam, że upiekę imbirowe pierniczki!!! Także Janie – strzeż się i, hahahah – proszę, uzbrój się w cierpliwość – to nie boli! Za to przepis i wizualizację, jak nasze pierniczki powinny wyglądać wypatrzyłam sobie już na www.pistachio-lo.blogspot.com.

6. Gdy święta spędzamy w dużym gronie rodzinnym, to podziel się przygotowaniami z innymi.

7. Czas świąt to okres pojednania, więc jeśli to możliwe wyjaśnij trudne sprawy wcześniej, by stół wigilijny łączył. Nie rób jednak, nic na siłę, bo rozmowy te mogą być trudne i czasem pomimo świąt niełatwo zapomnieć o jakiś wzajemnych żalach czy pretensjach. Gdy pewne tematy rozmów zawsze wywołują kłótnie, to unikajmy ich przy świątecznym stole.

Jan Bliżej Ciebie

PS Zgadzam się z Janem, że zakupy takie, które możemy zrobić szybko i „bezboleśnie” (w sensie zaoszczędzonych nóg na przykład) najlepiej uczyńmy w internecie. Przypominam, że kupując pieluszki w sklepie www.blizejciebie.pl, możemy pomóc w dożywianiu dzieci w ramach akcji Pajacyk.

pah baner Zasłyszane rady na udane święta czyli sałatka warzywna po polsku  WPIS GOŚCINNY JANA

Kupując pieluszki Bella Baby Happy pomagasz dożywiać dzieci z Polską Akcją Humanitarną, www.blizejciebie.pl

Podziel się na:
 • services sprite Zasłyszane rady na udane święta czyli sałatka warzywna po polsku  WPIS GOŚCINNY JANA
 • kciuk Zasłyszane rady na udane święta czyli sałatka warzywna po polsku  WPIS GOŚCINNY JANA
 • sledzik Zasłyszane rady na udane święta czyli sałatka warzywna po polsku  WPIS GOŚCINNY JANA
 • sfora Zasłyszane rady na udane święta czyli sałatka warzywna po polsku  WPIS GOŚCINNY JANA
 • forumowisko Zasłyszane rady na udane święta czyli sałatka warzywna po polsku  WPIS GOŚCINNY JANA
 • services sprite Zasłyszane rady na udane święta czyli sałatka warzywna po polsku  WPIS GOŚCINNY JANA
 • spis Zasłyszane rady na udane święta czyli sałatka warzywna po polsku  WPIS GOŚCINNY JANA
 • wahacz Zasłyszane rady na udane święta czyli sałatka warzywna po polsku  WPIS GOŚCINNY JANA
 • polec Zasłyszane rady na udane święta czyli sałatka warzywna po polsku  WPIS GOŚCINNY JANA
 • co robie Zasłyszane rady na udane święta czyli sałatka warzywna po polsku  WPIS GOŚCINNY JANA
 • gadu gadulive Zasłyszane rady na udane święta czyli sałatka warzywna po polsku  WPIS GOŚCINNY JANA
 • services sprite Zasłyszane rady na udane święta czyli sałatka warzywna po polsku  WPIS GOŚCINNY JANA
share save 171 16 Zasłyszane rady na udane święta czyli sałatka warzywna po polsku  WPIS GOŚCINNY JANA
Ten wpis został opublikowany w kategorii , , i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>