Świat zabawy dzieci jest światem prawdy

PinExt Świat zabawy dzieci jest światem prawdy

Niedawno nawiązywałam, o w tym poście, do jednego z artykułów w magazynie dla rodziców Gaga. Dziś znowu nawiążę, bo zatrzymał moją uwagę na dłużej jeden z tekstów pt. Pobaw się w życie. I choć sprawa poruszana w artykule wydaje się oczywista, że dzieci bawiąc się, pokazują nam co przeżywają, co lubią i odwzorowują z naszych rodzinnych, codziennych  zachowań, a czego im brak, za czym tęsknią – to przy tym ciekawie i bez zbytniego psychologicznego „zadęcia” wyróżniono kilka etapów charakteru zabaw z podziałem na wiek. Dla mnie to o tyle istotne, że Kubuś nasz wkroczył w wiek nazwałabym „okołodwulatkowy” (bez, jak pisałam wcześniej – sztywnego wyznaczania granic także tego okresu) i zaczynam zastanawiać się skąd u niego czasem takie, a nie inne zachowania np. w kontekście buntu dwulatka. Już wiem już jak to jest i z kwestią rozpoczęcia np. chodzeniaczy mówienia, że u różnych dzieci pewne etapy rozwojowe różnie są rozłożone w czasie. Czasami wahają się w jedną lub drugą stronę nawet o kilka miesięcy.

Przeczytawszy artykuł, usystematyzowałam sobie w głowie wiedzę na temat tego, kiedy i jak, obserwując dziecko w zabawie, (2 w 1 – obserwujesz, ale przede wszystkim z dzieckiem się bawisz) – możesz wyciągnąć wnioski, co dobrego dziecko zakonotowało w swojej główce i korzysta z tej swojej małej wiedzy emocjonalnej głównie na swój mały co dzień, czego zaś może mu brakować, a my tego nie dostrzegamy.

kredki Świat zabawy dzieci jest światem prawdy

Do XVII wieku nie odróżniano zabaw dorosłych i dziecięcych, bo wszyscy bawili się w to samo... - wyczytane z magazynu Gaga, źródło zdjęcia: www.pinterest.com

Zabawa służy nie tylko do zwiększenia wyobraźni dziecka, ale nabycia umiejętności społecznych, a nawet samopoznania przez dziecko jego siły fizycznej. Co chwilę przecież obserwujemy jak nasze małe brzdące odwracają do góry kołami swój całkiem sporych rozmiarów samochód lub z wyczuciem, ale zdecydowanie podnoszą pojemnik pełen zabawek i wysypują zawartość odwracając go do góry dnem. Kilka raz w ciągu dnia Kuba taszczy wielkiego micha, choć wzrostem ten ostatni nad synusiem naszym dominuje i sadza do wózka, aby wozić go na spacerze tak, jak my to robimy. Przykłady można byłoby mnożyć.

W każdym wieku dzieci bawią się inaczej. Dzieciństwo nazywane jest okresem wielkiej zabawy, ponieważ ma ona dominującą rolę w aktywności dziecka. Małe dzieci odtwarzają to, co widzą wokół siebie. W psychologii rozwojowej o tym typie zabawy mówi się, że to „zabawa na serio”.

I tak – niemowlęta, jak Kalinka, koncentrują się na swoich ciałach i na prostych otaczających je przedmiotach, takich jak smoczek, łyżeczka, czy np. pieluszka, którą kilka razy dziennie ktoś zmienia maleństwu na przewijaku i w tym czasie maluszek bawi się nią, podczas gdy dorosły wykonuje czynności higieniczne.

Za to nieco starsze dzieci pomiędzy pierwszym i trzecim rokiem życia, powtarzają czynności dorosłych, czyli: sprzątają, gotują, opiekuję się lalką, misiem lub zwierzątkiem. Ale nie tylko, hehehehehe – jak nasz Kubuś, kiedy znudzi go już jakaś typowa zabawa i potrzebuje odmiany, zakłada swoją pieluszkę happy na głowę (z rysunkami kociaka i psiaka) i biega z nią śmiejąc się, skacząc po kanapie, fikając koziołki. Chodzi przeglądać się w niej do lustra w łazience, by sam z siebie się śmiać, wyginając ciałko swoje w śmieszne pozy. No i ja się pytam – gdzie tu odwzorowanie zachowania dorosłych? No czy ja albo Jan biegamy z pieluszką na głowie po domu? Rzecz jasna nie, ale kapelusze i czapki ostatnio przymierzałam i owszem, a Kubuś mi chętnie w tym towarzyszył. Ach – dzieci nasze jak małe kalki! I fajne to i zastanawiające zarazem – ile z nas będzie kiedyś w nich… I czy to dobrze czy źle i – czy mocno, czy tylko trochę się nad tym zastanawiać? Chyba najlepiej skupić się po prostu na zabawie, a o psychologicznym jej podłożu poczytać raz na jakiś czas mądre słowa zapodane w tzw. pigułce.

Podziel się na:
 • services sprite Świat zabawy dzieci jest światem prawdy
 • kciuk Świat zabawy dzieci jest światem prawdy
 • sledzik Świat zabawy dzieci jest światem prawdy
 • sfora Świat zabawy dzieci jest światem prawdy
 • forumowisko Świat zabawy dzieci jest światem prawdy
 • services sprite Świat zabawy dzieci jest światem prawdy
 • spis Świat zabawy dzieci jest światem prawdy
 • wahacz Świat zabawy dzieci jest światem prawdy
 • polec Świat zabawy dzieci jest światem prawdy
 • co robie Świat zabawy dzieci jest światem prawdy
 • gadu gadulive Świat zabawy dzieci jest światem prawdy
 • services sprite Świat zabawy dzieci jest światem prawdy
share save 171 16 Świat zabawy dzieci jest światem prawdy
Ten wpis został opublikowany w kategorii , , i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Świat zabawy dzieci jest światem prawdy

 1. widzę, że nasze dzieci są na podobnym etapie ;) pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>