Kosmetyki dla noworodka czy niemowlęcia – gdzie jest granica ich stosowania?

PinExt Kosmetyki dla noworodka czy niemowlęcia  gdzie jest granica ich stosowania?

Ostatnio miałam okazję zasięgnąć porady eksperta – lekarza neonatologa – pani doktor pediatry, z którą rozmawiałyśmy na temat stosowania kosmetyków w pierwszym miesiącu życia dziecka. Choć spotkałyśmy się przypadkowo, zasięgnęłam rady, będąc na świeżo po niedawnej rozmowie ze znajomą, która chciała świadomie, a nie pod wpływem reklam, podjąć decyzję o zakupie kosmetyków do pielęgnacji maluszka zaraz po urodzeniu i w pierwszych tygodniach jego życia.

Znajomej przytoczyłam w rozmowie swoje doświadczenia w poszukiwaniu odpowiednich kosmetyków do mycia oraz nawilżenia czy natłuszczenia skóry noworodka. Jednak to była wypadkowa moich prób i błędów w poszukiwaniach za pierwszym razem i już świadomych zakupów produktów pielęgnacyjnych przed narodzinami Kalinki.

Koleżanka moje porady jako doświadczonej w tym zakresie niedawno mamy, widziałam po wyrazie twarzy, przyjęła do serca nawet dość mocno, jednak miałam wrażenie, że nie do końca czuła się przekonana. Los chciał, że nazajutrz spotkałam p. doktor w przychodni, do której chodzimy z Kalinką na szczepienia i przycupnęłyśmy sobie na korytarzu na małą pogawędkę. W rozmowie wspomniałam o dylemacie mojej koleżanki co do tego, jak pielęgnować i czym skórę dziecka w pierwszych dniach po porodzie. No i dostałam od niej rzeczową i przekonującą odpowiedź, która była potwierdzeniem mojej wewnętrznej intuicji…

Pani doktor, jak ma to w zwyczaju, i tym razem podkreśliła, że skóra noworodka w pierwszym miesiącu życia jest specyficzna. Cienka i delikatna, niekiedy nadwrażliwa. U niektórych dzieci występuje tzw. rumień poporodowy, zaś około 2-3 tygodnia życia może się pojawić trądzik niemowlęcy. Z każdą z tych dolegliwości niemowlęcej skóry trzeba sobie radzić najlepiej w konsultacji właśnie z pediatrą. Z praktyki lekarskiej pani doktor wynika, że skórze dziecka należy pozwolić „przystosować” się do nowego otoczenia, pozwolić powoli przywyknąć do środków pielęgnacyjnych. Stąd i najnowsza metoda tzw. „pielęgnacji na sucho” w pierwszych dobach po porodzie. Następnie pani pediatra podkreśliła, że już w domowych pierwszych kąpielach dziecka zaleca najpierw mycie dziecka samą wodą (jeśli jest intensywnie chlorowana, to można ją wcześniej przegotować) i następnie stopniowo zacząć myć w kolejnych kąpielach ciałko dziecka specjalnymi płynami, takimi jak płyn albo żel do mycia czy szampon do włosków maleństwa. Kiedy zapytałam o granicę, od kiedy można to robić, nie podała konkretnej ilości dni ani tygodni życia dziecka, podkreślając, że jest to indywidualna sprawa, zależna od ogólnej kondycji skóry niemowlęcia (czy nie ma ona zmian chorobowych na przykład), czy wygląda zdrowo.

Z rozmowy z panią doktor wynikał też kolejny wniosek. Otóż nie ma także dokładnej granicy w stosowaniu produktów pielęgnacyjnych po kąpieli, takich jak balsam czy oliwka. Warto pamiętać – dodała – że skóra z wykwitami rumieniowymi lub atopowymi, nie powinna być pielęgnowana oliwką. W tej sytuacji preferowane są płyny i kremy intensywnie nawilżające. Zapytałam więc, czy orientacyjnie może określić kiedy używanie kosmetyków może nie wejść w kolizję z reakcjami skóry na nowe otoczenie czy na pokarm matki w pierwszych tygodniach życia dziecka. Doktor odpowiedziała mi, że termin rozpoczęcia bezpiecznej pielęgnacji noworodka wydaje się najbardziej optymalny po ukończeniu 1-go miesiąca życia. Wówczas rodzice już z pewnością przekonają się do jakich reakcji skórnych doszło lub jakie nie wystąpiły i można spokojnie korzystać ze wspomagającej pielęgnacji skóry dziecka w postaci specjalnie dobranych składników kosmetyków. Chociaż ten miesiąc należy traktować umownie – kilka dni, nawet tygodni przed lub po tym jednym miesiącu nie powinno zrobić tragedii, bo tak naprawdę producenci kosmetyków specjalnie dla maluszków są zobowiązani do wypuszczania do sprzedaży produktów optymalnie bezpiecznych, przebadanych dermatologicznie i przygotowanych z wyjątkowo delikatnych receptur składników, które nie mają prawa podrażnić wrażliwej skóry dziecka.  Dlatego ja zdecydowałam się na używanie w pielęgnacji Kalinki kosmetyków z serii Bella Baby Happy Natural Care polecanych od ukończenia pierwszego miesiąca życia, choć powiem Wam, że widząc, iż ominęła Kalinkę akcja z trądzikiem niemowlęcym, który miał w okresie noworodkowym Kubuś, zaczęłam stosować je  już praktycznie od drugiego tygodnia jej życia. Skóra Kalinki na całym ciałku była po ich użyciu w idealnej kondycji.

Także, pamiętajcie – są granice, ale są też obszary wokół tych granic, w których poruszamy się kierując naszym rozsądkiem, obserwacją, wiedzą ekspertów i doświadczeniem…  O tę intuicję połączoną z rozsądkiem właśnie chodzi i w tym przypadku.

Z czystym więc sumieniem i utwierdzona ekspercką radą pediatry, polecam tę serię dla maluszków dostępną do nabycia w sklepie Bliżejciebie.pl

Seria kosmetyków dla niemowląt i dzieci Bella Baby Happy Natural Care Kosmetyki dla noworodka czy niemowlęcia  gdzie jest granica ich stosowania?

Seria kosmetyków dla niemowląt i dzieci Bella Baby Happy Natural Care

Podziel się na:
 • services sprite Kosmetyki dla noworodka czy niemowlęcia  gdzie jest granica ich stosowania?
 • kciuk Kosmetyki dla noworodka czy niemowlęcia  gdzie jest granica ich stosowania?
 • sledzik Kosmetyki dla noworodka czy niemowlęcia  gdzie jest granica ich stosowania?
 • sfora Kosmetyki dla noworodka czy niemowlęcia  gdzie jest granica ich stosowania?
 • forumowisko Kosmetyki dla noworodka czy niemowlęcia  gdzie jest granica ich stosowania?
 • services sprite Kosmetyki dla noworodka czy niemowlęcia  gdzie jest granica ich stosowania?
 • spis Kosmetyki dla noworodka czy niemowlęcia  gdzie jest granica ich stosowania?
 • wahacz Kosmetyki dla noworodka czy niemowlęcia  gdzie jest granica ich stosowania?
 • polec Kosmetyki dla noworodka czy niemowlęcia  gdzie jest granica ich stosowania?
 • co robie Kosmetyki dla noworodka czy niemowlęcia  gdzie jest granica ich stosowania?
 • gadu gadulive Kosmetyki dla noworodka czy niemowlęcia  gdzie jest granica ich stosowania?
 • services sprite Kosmetyki dla noworodka czy niemowlęcia  gdzie jest granica ich stosowania?
share save 171 16 Kosmetyki dla noworodka czy niemowlęcia  gdzie jest granica ich stosowania?
Ten wpis został opublikowany w kategorii , , , , , i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Kosmetyki dla noworodka czy niemowlęcia – gdzie jest granica ich stosowania?

 1. Renata29 pisze:

  I pomyśleć, że nasi rodzice takich rzeczy nie mieli. :)

 2. Aneta pisze:

  Tak, ale wiemy przecież, że większość dzieciaków w czasach obecnych na zdecydowanie więcej uczuleń, chorób, etc. Nie wolno wpadać w przesadyzm jeśli chodzi o nasz największy skarb.

 3. Matylda pisze:

  Aneta – masz rację. Najważniejsza jest obserwacja i to przy każdym dziecku zawsze jest inaczej. Zawsze trzeba zachować własną zdrową czujność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>