Kąpiel maluszka – sztuka logistyki i rozrywki

PinExt Kąpiel maluszka  sztuka logistyki i rozrywki
kapiel w stylu vintage Kąpiel maluszka  sztuka logistyki i rozrywki

Źródło zdjęcia: ww.pinterest.com

Nauka przez zabawę – to nie jest jakieś szczególne odkrycie. Wydaje się oczywiste, intuicyjne, ale czasem trzeba się trochę potrudzić, aby zapanować nad emocjami dziecka w kąpieli.

Bo z kąpielą u różnych dzieci bywa różnie. Są takie maluchy, które bez racjonalnych jakichkolwiek przesłanek, na sam widok wody próbują robić w tył zwrot, a inne znów mają odwrotnie – chcą przebywać w wodzie jak najdłużej i z tymi szkrabami jest problem, by znaleźć jakiś niewinny podstęp, aby z tej wanny jednak już wyszły.

W większości przypadków rodzice panują nad tą sytuacją, wymyślając jakieś swoje autorskie rytuały na rozpoczęcie i zakończenie kąpieli. Dzięki temu w przypadku, gdy są to mali miłośnicy kąpieli, zażywają jej w rozsądnym czasie, a te maluchy które nie specjalnie pluskanie się w wodzie lubią, jednak się kąpią, przy odpowiednim podejściu rodziców, nawet nie wiedzą, kiedy mija im czas w niezbyt z kolei przez nich lubianej kąpieli.

Bo dzieci naprawdę są różne. Już od wczesnego niemowlęctwa mają różne temperamenty, różnie odczuwają, inaczej reagują na bodźce. Na to nakłada się jeszcze aspekt wiekowy – inaczej na kąpiel reaguje niemowlę kilkumiesięczne, inaczej „roczniak”, a czym innym kąpiel jest dla dwu czy trzylatka.

Często wymieniamy się w tym temacie ze znajomymi rodzicami spostrzeżeniami, bo doświadczenia „okołokąpielowe” zmieniają się wraz z dorastaniem naszych brzdąców o kolejne miesiące, a w przypadku naszego Kubusia już nawet i lata… No bo właśnie, Kochani, jak Wy sobie radzicie np. kiedy przychodzi pora kąpieli, a Wy nie wiecie czy najpierw wykąpać kilkumiesięczne niemowlę czy najpierw zorganizować tę cowieczorną akcję dla starszego kilkulatka? – Dylematy takiej natury mieliśmy właśnie my. Bo, oczywiście na początku dzieci kąpane były osobno, ale od paru miesięcy nasza całkiem ruchliwa, raczkująca, baaa -prawie chodząca Kalinka jest na tyle duża, że mogła dołączyć do kąpieli starszego brata. No i tak jak wcześniej Kuba amatorem kąpieli był raczej zawsze i bez większych zachęt, robił skok na swoją kąpielową głęboką wodę, tak Kalinka specjalną amatorką kąpieli nie była.

Jej grymaszenie, delikatnie rzecz ujmując, dawało nam się trochę we znaki. Gdy była już w wodzie, bawiła się z naszą pomocą i zachętą a to gumowymi zwierzątkami z funkcją piszczenia i zasysania i wypuszczania ze śmiesznym dźwiękiem wody, a to cieszyła się  z aplauzu,  jaki towarzyszył zabawom z klaskaniem czy przelewaniu wody z butelki do pustego słoiczka po kremie czy odwrotnie. Rozbawiała się na tyle, że kolejnym punktem krytycznym był moment zakończenia kąpieli. Wtedy uwalniały się emocje odwrotne od tych na początku – taka mini histeria niemowlęca, że nieeeeeeee – z kąpieli to ona wyjść nie zamierza wcale. Taka sytuacja wymaga od rodzica wspinanie się na szczyty pokładów swojej cierpliwości, by jednak plan z wyjściem z wanny nie stał się dla domowników jakimś mini dramatem. Z poszczególnych miesięcy życia Kalinki pamiętam, że imaliśmy się różnych sposobów, by zachęcić ją do kąpieli, a potem sprawić, by już była gotowa tę kąpiel zakończyć.  Reagowała a to na ulubioną zabawkę, z którą mogłaby się kąpać, a to na swoją ulubioną melodię, którą właśnie w momencie godziny zero na wyjście z wanny staraliśmy się zapodać z Youtube lub TV, hehehe.

Nie wyobrażacie sobie natomiast, jak wszelkie problemy z kąpielą rozwiązały się wtedy, gdy postanowiliśmy z Janem, że praktycznie nic nie stoi na przeszkodzie by maluchy nasze kąpały się już razem. Od tego momentu, praktycznie od pierwszego wspólnego pluskania Kalinki i Kubusia zniknęły skomplikowane akcje logistyczne związane z kąpielą naszej córuchny.

Już sam fakt, że szkraby razem szykują się do tego, żeby na wyścigi być pierwszymi w wodzie, jest na tyle motywujący, że żadnego z nich do tej kąpieli nie trzeba nakłaniać. Potem już podczas jakiejś około 10-cio minutowej kąpieli, prześcigają się w nakładaniu sobie piany na głowy, przelewają wodę na przemian ze swoich specjalnych kąpielowych kubeczków.

żel happy Kąpiel maluszka  sztuka logistyki i rozrywki

Żel 2w1 do mycia ciała i włosków niemowląt i dzieci, www.blizejciebie.pl

Mają swoje ulubione gumowe piszczące wodne zabawki, którym fundują podróże plastikowym statkiem. Brat wyciska z pomocą specjalnego dozownika naszego najczęściej ostatnio stosowanego płynu i szamponu w jednym z serii Happy Natural Care odrobinę i dokładnie myją sobie rączki, brzuszki, nóżki….  Kuba uczy też konsekwentnie co wieczora coraz zgrabniejszego klaskania w rączki na jakiś jego wymyślony sygnał. Ich zdolności w budowaniu fajnej, zabawowej interakcji w kąpieli są z każdym dniem coraz bardziej różnorodne. My też od czasu do czasu staramy się im tę kąpiel urozmaicać akcją pod tytułem – malujemy zmywalnymi farbami po brzegach wanny. Jednak wtedy zakończenie takiej przedniej zabawy trudno sfinalizować bez mini lamentu, że jednak wyjść z wody kiedyś trzeba. Taką zabawną akcję szkrabuchom naszym fundujemy, jeśli czujemy się sami na siłach, heheheh – raz na tydzień lub na dwa.

I tak, myślę sobie, że odkąd postawiliśmy na tę miłą i zabawną zarazem bliskość maluchów w kąpieli, odtąd ubyło nam sporo logistyczno-emocjonalnych dylematów, kiedy kąpiel zacząć, kiedy skończyć, jak zachęcić do wejścia czy wyjścia z wody. Teraz fakty są takie, że Kubuś i Kalinka nakręcają się wzajemnie do kąpielowej rozrywki. Hmmmm – czyżbym właśnie wygłosiła hymn pochwalny na cześć cudownej wartości jaka płynie z posiadania rodzeństwa w podobnym wieku??? Właśnie uświadomiłam sobie, że w dzisiejszych czasach maluchy są często tzw. jedynakami i takich wrażeń zwyczajnie nie są w stanie zaznać. Nam się tak jakoś złożyło, że maluchy mają siebie nawzajem. Budują same swoją małą bliskość czy to w kąpieli czy zabawie w ciągu dnia.

Klocki edukacyjne do zabawy w kąpieli Canpol Babies 6 szt. dostępne w www Kąpiel maluszka  sztuka logistyki i rozrywki

Klocki edukacyjne do zabawy w kąpieli Canpol Babies 6 szt. dostępne w www.blizejciebie.pl

Czasem też i zdarzają się negatywne emocje z tym związane – poszturchiwania, „tarmoszenia”, czyli jakieś próby zadawania sobie bólu wzajemnie, ale w ich wspólnym procesie domowej socjalizacji, to wszystko ma znaczenie dla ich rozwoju. Kiedy tak patrzymy na nich, gdy zanim się ubiorą w piżamki, ściągają sobie i zakładają na przemian kaptury swoich szlafroczków „kokosząc się” na dużym łóżku rodziców, wiemy, że uczą się swojej rodzinnej bliskości, którą intuicyjnie chyba kiedyś postarają się zaszczepić swoim dzieciom?! Ot – takie to rodzicielskie „okołokąpielowe” spostrzeżenia i marzenia.

Podziel się na:
 • services sprite Kąpiel maluszka  sztuka logistyki i rozrywki
 • kciuk Kąpiel maluszka  sztuka logistyki i rozrywki
 • sledzik Kąpiel maluszka  sztuka logistyki i rozrywki
 • sfora Kąpiel maluszka  sztuka logistyki i rozrywki
 • forumowisko Kąpiel maluszka  sztuka logistyki i rozrywki
 • services sprite Kąpiel maluszka  sztuka logistyki i rozrywki
 • spis Kąpiel maluszka  sztuka logistyki i rozrywki
 • wahacz Kąpiel maluszka  sztuka logistyki i rozrywki
 • polec Kąpiel maluszka  sztuka logistyki i rozrywki
 • co robie Kąpiel maluszka  sztuka logistyki i rozrywki
 • gadu gadulive Kąpiel maluszka  sztuka logistyki i rozrywki
 • services sprite Kąpiel maluszka  sztuka logistyki i rozrywki
share save 171 16 Kąpiel maluszka  sztuka logistyki i rozrywki
Ten wpis został opublikowany w kategorii , , , , , , , , i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>