By dziecko było HAPPY, najpierw mama musi być HAPPY

PinExt By dziecko było HAPPY, najpierw mama musi być HAPPY

Jest sporo badań potwierdzających fakt, że samopoczucie, jakie towarzyszy dziecku w rodzinie w okresie wczesnego dzieciństwa, przekłada się bardzo na poczucie szczęścia, jakie towarzyszy mu później w wieku dorosłym.

Już w okresie prenatalnym samopoczucie matki wpływa na rozwijający się płód. Przepływ neurohormonów powoduje, że tak jak stres kobiety, tak i jej stan odprężenia udzielają się dziecku. W trakcie obniżenia nastroju zmienia się bowiem poziom substancji chemicznych, takich jak adrenalina czy oksytocyna i kilka innych (noradrenalina, dopamina, serotonina…)

Przeczytałam ostatnio w czasopiśmie Gaga dla rodziców o twierdzeniu wybitnego brytyjskiego pediatry i psychoanalityka Donalda Woodsa Winnicota, iż to twarz matki jest lustrem, w którym przegląda się niemowlę. Naukowiec dowodzi, że małe dziecko przeżywa w pełni i naprawdę tylko to, co dostrzeże i odzwierciedli jego matka. Na tym najwcześniejszym etapie rozwoju jest to potwierdzenie jego własnego istnienia, bo gdy dziecko ogląda twarz matki, widzi tam siebie. W związku z tym, jeśli mama jest szczęśliwa i zadowolona, wychowuje dzięki temu szczęśliwe i zadowolone dziecko.

„Szczęśliwa mama równa się szczęśliwe dziecko”. Wydaje się, że jest to banał. Jednak jest to zwyczajnie prosta prawda. Najbardziej oczywiste, najprostsze rzeczy są zwykle dla nas najbardziej zaskakujące w swej sensowności.

szczęsliwa mama By dziecko było HAPPY, najpierw mama musi być HAPPY

Codziennie staję się trochę bardziej jak moja matka i jestem z tego dumna! Źródło zdjęcia: http://pinterest.com/pin/160511174189389362/

Moja myśl zmierza ku podsumowaniu, że zastanawiając się często, jakie stworzyć dziecku warunki, możliwości rozwoju czy wyszukanej zabawy, pomyślmy my = mamy, czy przede wszystkim my jesteśmy szczęśliwe i czy nasza twarz i nasz stosunek do dziecka to nasze szczęście wyraża. Jeśli jesteśmy szczęśliwi na co dzień, to Wasze dziecko też na pewno jest szczęśliwe. A jeśli Wasz maluszek miewa jakieś swoje małe stany melancholii, smutku, to znaczy, że i te emocje emanują od Was. Tak sobie myślę, że warto czasem stanąć obok siebie i stać się własnym psychoanalitykiem, by wysnuć wnioski, czy nasze gorsze samopoczucie bierze się ze zmęczenia, zniechęcenia czy jakichś innych, poważniejszych problemów. Bo pamiętajcie, to co czuje mama, czuje także jej dziecko!

Wiadomo, dziecko musi poznać także inne stany emocjonalne poza permanentnym stanem radości i szczęścia, jednak poczucie tego ostatniego jest ważne także dlatego, że kiedyś to małe dziecko będzie dorosłym, który prawdopodobnie także będzie miał swoje dziecko i z jakichś własnych pokładów uczuć będzie czerpał intuicyjną moc do budowania pokładów radości i szczęścia w kolejnym człowieku. I może to będzie nasz wnuk lub wnuczka, którzy postarają zadbać o to, abyśmy my kiedyś czuli się szczęśliwymi staruszkami. Ot – cała ta nasza ewolucja taką już jest, że zakreśla koło…

Chciałabym być kiedyś Happy staruszką, której wnuczęta zwracają onegdaj w ich rodzicach zasianą miłość i szczęście. A więc Happy start, a potem Happy end!

Podziel się na:
 • services sprite By dziecko było HAPPY, najpierw mama musi być HAPPY
 • kciuk By dziecko było HAPPY, najpierw mama musi być HAPPY
 • sledzik By dziecko było HAPPY, najpierw mama musi być HAPPY
 • sfora By dziecko było HAPPY, najpierw mama musi być HAPPY
 • forumowisko By dziecko było HAPPY, najpierw mama musi być HAPPY
 • services sprite By dziecko było HAPPY, najpierw mama musi być HAPPY
 • spis By dziecko było HAPPY, najpierw mama musi być HAPPY
 • wahacz By dziecko było HAPPY, najpierw mama musi być HAPPY
 • polec By dziecko było HAPPY, najpierw mama musi być HAPPY
 • co robie By dziecko było HAPPY, najpierw mama musi być HAPPY
 • gadu gadulive By dziecko było HAPPY, najpierw mama musi być HAPPY
 • services sprite By dziecko było HAPPY, najpierw mama musi być HAPPY
share save 171 16 By dziecko było HAPPY, najpierw mama musi być HAPPY
Ten wpis został opublikowany w kategorii , , , i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>