Gimnastyka dla najmłodszych – z poradnika 1979 :)

PinExt Gimnastyka dla najmłodszych  z poradnika 1979 :)

Moja koleżanka jest właśnie w drugiej ciąży. To dopiero początek, jakiś chyba 17-ty tydzień, więc choć po raz drugi zostaje mamą, włączył się jej motyw gromadzenia literatury fachowej pod katem zajmowania się maluszkiem. Jej syn jest już zwinnym, rezolutnym przedszkolakiem, ale pamięta, jak czasem szukała odpowiedzi na nurtujące ją pytania w polecanej przez swoje znajome lub obiektywne autorytety w dziedzinie opieki nad niemowlęciem, pozycje wydawnicze.

Kiedy się ostatnio spotkałyśmy, zaśmiewała się na wspomnienie ostatniej wizyty w domu rodziców, gdzie na półce z książkami nadal stało kilka poradników z lat 70-tych i 80-tych. Pomyślała więc, że przygarnie te oldbooki, przyniesie do mnie, byśmy się razem pośmiały. A że obie mamy zacięcie humanistyczne, obcowanie z żonglerką językową sprawia nam sporo frajdy. Każda ma na ten temat swoje zdanie i swój „gust językowy”, ale znajdujemy fajne punkty przecięcia naszych upodobań, więc miała nadzieję, że mnie jej wyszperane oldbooki zainteresują. No miała nadzieję i.. miała rację!

Poradnik zatytułowany Gimnastyka dla najmłodszych doktora nauk medycznych Huberta Wieczorka z roku 1979 otworzyłam odruchowo na stronie 31, a tam – ćwiczenia z niemowlętami od 4 miesiąca – czyli coś dla mnie i dla Kalinki (5 miesięcy). Na przysłowiowy pierwszy ogień – ćwiczenie „furmana” z wyjaśnieniem autora poradnika, iż „nazwa wywodzi się od typowego „zabijania rąk” przez woźniców, którzy gdy jest zimno rozgrzewają się w ten sposób, pobudzając krążenie krwi w ramionach.” – Hahahaha – wyjaśnienie jakże obrazowe w swoich czasach, a dziś zupełnie nie do… ogarnięcia przez młodą mamę czy tatę – których kiedyś nazwano by „miastowymi”, dziś nawet tym mieszkającym na wsi trudno byłoby pojąć w lot analogię. Poza jednak ciut przestarzałym językiem (co urocze skądiniąd i zabawne), ćwiczenia same w sobie wartościowe są…

Jakem Matylda Bliżej Ciebie, zwrócił moją uwagę pewien fragment tekstu, gdzie autor wyłuszcza cel ćwiczenia, że aż zacytuję… „Wzmocnienie mięśni pasa barkowego i poszerzenie klatki piersiowej (przy rozłożeniu na boki, ręce powinny przez pewien czas leżeć na podkładzie, jak wyprostowane skrzydła”. No i o czymże ja mogłam w tym momencie pomyśleć? Ano ni mniej ni więcej, tylko o podkładach do przewijania maluszka Bella Baby Happy! Lubię je ja – za fajny, wesoły nadruk z pływającymi rybkami, a Kuba często podkrada je sobie i dorysowuje pomiędzy rybkami swoje autorskie bohomazki, co by Kalince stworzyć niuuu dizajn of Jacob, hahaha… Przede wszystkim jednak, najważniejszą zaletą akurat pod kątem ćwiczeń lub pielęgnacji maluszka np. po kąpieli czy przy cyklicznej zmianie pieluszki, jest dla mnie to, że podkład pod spodem „nie śliga się” na przewijaku albo kanapie, łóżku, fotelu czy też w głębokim wózku. Podkład jest stabilny, a więc bezpieczny, a my z Kalinką możemy się spokojnie oddać ćwiczeniom „furmana”! Ciąg dalszy cytatów z przezabawnej literatury poradniczej z poprzedniego już stulecia, naaaaastąpi!

ćwiczenie furmana Gimnastyka dla najmłodszych  z poradnika 1979 :)

Ćwiczenie "furmana" (od 4 miesiąca życia niemowlęcia), ryc. z książki Huberta Wieczorka pt. "Gimnastyka dla najmłodszych"

ĆWICZENIE „FURMANA” 

Dziecko leży na plecach. Ćwiczący wkłada kciuki w rączki dziecka, które natychmiast ściska je mocno. Takie chwytanie ćwiczymy kilka razy przed rozpoczęciem właściwego ćwiczenia. Następnie krzyżujemy rączki dziecka na jego piersi. Napotykamy przy tym pewien opór, wynikający stąd, że dziecko dotychczas nie zarejestrowało jeszcze takich ruchów w swoim małym rozwijającym się mózgu. Tory takich odruchów musimy dopiero „wyżłobić”. 

Kładziemy lewa rączkę pod prawą , następnie prawa pod lewą: prawa ręka leży na górze, to znów lewa.

Ćwiczenie cieszy malucha. Większość dzieci śmieje się przy tym. Nawiązaliśmy przyjacielski kontakt. Dlatego też ćwiczenie to powinno rozpoczynać codzienną porcję treningu.   

podkaldy do przwijania happy Gimnastyka dla najmłodszych  z poradnika 1979 :)

Podkłady do przewijania Bella Baby Happy, www.blizejciebie.pl

Podziel się na:
 • services sprite Gimnastyka dla najmłodszych  z poradnika 1979 :)
 • kciuk Gimnastyka dla najmłodszych  z poradnika 1979 :)
 • sledzik Gimnastyka dla najmłodszych  z poradnika 1979 :)
 • sfora Gimnastyka dla najmłodszych  z poradnika 1979 :)
 • forumowisko Gimnastyka dla najmłodszych  z poradnika 1979 :)
 • services sprite Gimnastyka dla najmłodszych  z poradnika 1979 :)
 • spis Gimnastyka dla najmłodszych  z poradnika 1979 :)
 • wahacz Gimnastyka dla najmłodszych  z poradnika 1979 :)
 • polec Gimnastyka dla najmłodszych  z poradnika 1979 :)
 • co robie Gimnastyka dla najmłodszych  z poradnika 1979 :)
 • gadu gadulive Gimnastyka dla najmłodszych  z poradnika 1979 :)
 • services sprite Gimnastyka dla najmłodszych  z poradnika 1979 :)
share save 171 16 Gimnastyka dla najmłodszych  z poradnika 1979 :)
Ten wpis został opublikowany w kategorii , , , , , i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Gimnastyka dla najmłodszych – z poradnika 1979 :)

 1. Świetne jest to ćwiczenie, żałuję, że wcześniej tego nie znałam;/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>