Barszcz Sosnowskiego – piękne niebezpieczeństwo…

PinExt Barszcz Sosnowskiego  piękne niebezpieczeństwo...

Dziś post z ważną przestrogą dla mam, które mają takie szczęście jak ja, że mieszkają w pięknych okolicy, wśród polskiej przyrody, która jednak może być… niebezpieczna. A co mam na myśli? Otóż rzecz będzie dzisiaj o „Barszczu Sosnowskiego” – roślinie polnej, przydrożnej, rosnącej na rowach lub wokół polnych oczek wodnych, o okazałych białych kwiatostanach. Muszę Wam powiedzieć, że mrozi mnie krew w żyłach, jak przypominam sobie, że taki kwiatostan chyba już w fazie przekwitłej zerwałam kilka lat temu i ususzyłam do dekoracji. Stał w wazonie w salonie około roku i wzbudzał podziw swym rozmiarem i oryginalnym wyglądem. 

Jakże byłam wtedy nieświadoma tego, że ta roślina ma bardzo niebezpieczne właściwości dla człowieka. Gdybym zerwała ten kwiat wtedy w intensywnej porze kwitnienia, doznałabym poparzenia i naraziłabym na problemy ze zdrowiem innych. – Bo dopiero w tym roku dowiedziałam się, że ów barszcz sosnowskiego tak pięknie także w mojej okolicy kwitnący, jest nie lada zagrożeniem. Od razu pomyślałam o rezolutnym Kubie, który biega po ukwieconych łąkach, rowach czy polach jak szalony i mógł się zbliżyć do tej rośliny, gdybym w porę nie poznała o niej prawdy.

Na szczęście niedawny telewizyjny reportaż o poparzeniach dorosłej osoby tą roślina spowodował, że momentalnie uświadomiłam całą najbliższa rodzinę, żeby pod żadnym pozorem nie zbliżać się do tych przepięknych, ale zabójczych wręcz kwiatów. Bo jak się okazuje, nie tylko dotknięcie rośliny powoduje zmiany na skórze i, co gorsza, dostanie się trującej substancji do krwi, czego skutkiem są następnie rozlegle owrzodzenia. Nawet przebywanie w jej pobliżu, gdzie rozpyla pył z kwiatów, może być bardzo niebezpieczne. Dlatego ku przestrodze tych, którzy jeszcze o tym nie wiedzą, zamieszczam zdjęcie tej rośliny, która rośnie w mojej niedalekiej okolicy, a muszę ją omijać ze względu na bezpieczeństwo moich dzieci zwłaszcza, ale też i siebie, i innych moich bliskich szeeeeerokim łukiem.

barszcz sosnowskiego Barszcz Sosnowskiego  piękne niebezpieczeństwo...

Barszcz Sosnowskiego, fot. Matylda Bliżej Ciebie

PS Ten post piszę, Kochani, w chwili, gdy Kubuś już „smacznie” śpi, tata Jan lekko pochrapuje icon smile Barszcz Sosnowskiego  piękne niebezpieczeństwo... , a ja spać nie mogę z wrażenia wieeeeelkiego, że w kołysce maleńkiej słodko luuula nasza przesłodka Kalinusia… Powinnam być zmęczona po porodzie, a tu niespodzianka – poród tym razem poszedł gładko, a ja na fali nowych hormonów obmyślam plan, jak sprawnie, a przy tym miło i z zapałem podołać nowym, zwielokrotnionym obowiązkom icon smile Barszcz Sosnowskiego  piękne niebezpieczeństwo...

Podziel się na:
 • services sprite Barszcz Sosnowskiego  piękne niebezpieczeństwo...
 • kciuk Barszcz Sosnowskiego  piękne niebezpieczeństwo...
 • sledzik Barszcz Sosnowskiego  piękne niebezpieczeństwo...
 • sfora Barszcz Sosnowskiego  piękne niebezpieczeństwo...
 • forumowisko Barszcz Sosnowskiego  piękne niebezpieczeństwo...
 • services sprite Barszcz Sosnowskiego  piękne niebezpieczeństwo...
 • spis Barszcz Sosnowskiego  piękne niebezpieczeństwo...
 • wahacz Barszcz Sosnowskiego  piękne niebezpieczeństwo...
 • polec Barszcz Sosnowskiego  piękne niebezpieczeństwo...
 • co robie Barszcz Sosnowskiego  piękne niebezpieczeństwo...
 • gadu gadulive Barszcz Sosnowskiego  piękne niebezpieczeństwo...
 • services sprite Barszcz Sosnowskiego  piękne niebezpieczeństwo...
share save 171 16 Barszcz Sosnowskiego  piękne niebezpieczeństwo...
Ten wpis został opublikowany w kategorii , , i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Barszcz Sosnowskiego – piękne niebezpieczeństwo…

 1. Pingback: symptoms of low vitamin d

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>